Змієві вали – загадка долітописної історії України-Русі
На території України розташована загадкова пам’ятка старовини - Змієві Вали. Це величезний комплекс земляних споруд, загальна довжина яких становить близько 950 км (за іншими даними - до 2000 км). Вони об’єднані у дев’ять оборонних ліній. Значною мірою зруйновані протягом багатьох віків внаслідок господарської діяльності, вони, тим не менш, і досі вражають масштабом земляних робіт, що не має аналогів у світі, і зберігають багато таємниць.

На території України розташована загадкова пам’ятка старовини – Змієві Вали. Це величезний комплекс земляних споруд, загальна довжина яких становить близько 950 км (за іншими даними – до 2000 км). Вони об’єднані у дев’ять оборонних ліній. Значною мірою зруйновані протягом багатьох віків внаслідок господарської діяльності, вони, тим не менш, і досі вражають масштабом земляних робіт, що не має аналогів у світі, і зберігають багато таємниць.
Змієві Вали правобережжя Київщини – найбільша система укріплень. Поблизу Білогородки пролягла її частина, відома як Вітянсько-Бобринська лінія валів. Ці вали і досі сягають 15 метрів у висоту і являють собою капітальні споруди – земляні насипи, в основі яких – сруби з товстих дерев’яних колод, що служать опорним каркасом по всій довжині цих споруд. Очевидно, на валах були і оборонні дерев’яні стіни, і вся конструкція в момент зведення нагадувала фрагмент оборонного валу Києва, реконструйованого при відновленні Золотих Воріт у 80-х роках. Перед валами був рів глибиною у декілька метрів, звідки, очевидно, брали землю для будівництва.
Питання без відповідей
При розкопках поблизу валів свого часу були знайдені фрагменти кераміки і навіть сокира княжої доби. Але, попри ці знахідки, і деяку подібність конструкції до відомих фортифікацій часів Русі, є певні обставини, які вказують на те, що Змієві Вали можуть бути значно старшими:
- Чому в літописах ці вали згадуються лише в контексті того, що поблизу них відбувалися ті чи інші події, але немає жодної згадки про те, хто і коли їх збудував? Адже роботи такого колосального масштабу не могли не потрапити в поле зору літописців. Тобто, у княжу добу вали вже існували.
- Все, що ми знаємо про фортифікації часів Русі – це укріплення окремих поселень, городищ. Масштаб робіт у порівнянні зі Змієвими валами просто неспівставний. Змієві вали – величезні. Вони тягнуться на десятки кілометрів, часто паралельно один одному і утворюють цілий лабіринт на великій території – навряд чи таке масштабне будівництво було під силу давнім русичам.
- Радіовуглецевий аналіз решток колод дерев’яного каркасу, здійснений на початку 70-х років за ініціативи відомого дослідника валів, А.С.Бугая, показав датування II-VII ст. Н.е. Це датування може вказувати на готську добу, коли у Придніпров’ї існувала велика і потужна ранньофеодальна держава готів, яку вони називали Ойум (готською – країна рік, або вод). Або на протослов’янське об’єднання антів (Пеньковська культура) – хоча нам нічого не відомо про будівництво таких масштабів у ту пору.
- Деякі дослідники вважають, що будівництво валів розпочали ще скіфи в античну добу, але надійних свідчень цьому немає – хоча частково система валів використовує давні вали городищ скіфського часу.
Легенди, здогадки, факти
За легендами, колись був страшний змій, який не давав спокою людям, аж поки силач Микита Кожум’яка (в іншій версії – святі Козьма та Даміан) не поборов змія і не запряг його орати плугом величезі борозни, і земля з лемеху якраз і утворила ті вали. Можливо, у цій легенді – відлуння якоїсь реальної небезпеки зі степу.
Дослідники сходяться у тому, що лабіринт древніх валів являв собою певну перешкоду на шляху вторгнень кочовиків, які прямували у бік Києва. Але сам по собі факт наявності такої колосальної фортифікаційної структури, що захищала Київ у прадавні часи, може свідчити про наступне:
- в ті часи на теренах сучасної України вже існувало потужне державне утворення, здатне спланувати, організувати і здійснити настільки масштабні роботи;
- Київ у ті часи вже був великим і дуже важливим містом, мабуть – столицею цього утворення – і саме для захисту цієї столиці зводилася така величезна система укріплень.
Ці висновки не вписуються в усталену систему наших знань про дослітописне минуле України – і це не дивно, особливо з огляду на те, що нашу історію нам писали переважно ті, хто був зацікавлений у приховуванні правди, спотворенні або замовчуванні фактів, і всілякому применшенні значущості українського кулььурно-історичного спадку. Але факти, як відомо, вперта річ. Наприклад, той факт, що коли Вікентій Хвойка почав (як ми тепер розуміємо дуже фрагментарні) археологічні дослідження Києва наприкінці ХІХ століття, кількість римських монет, знайдених на території міста, була просто неймовірною. У часи пізньої античності це вже було велике місто.
Так, Київ не був заснований у 482 році н.е. (взагалі нічим не підтверджена дата, вигадана за часів пізньої УРСР для святкування “1500-річчя Києва”), а значно раніше. Так, це було величне і дуже важливе місто, центр могутньої держави, для надійної оборони якого і були зведені Змієві вали.
Потрібен музей Змієвих валів
Можливо, час подумати про серйозні дослідження Змієвих валів в контексті систематичного вивчення долітописної історії України-Русі – із використанням сучасних методів і міждисциплінарних підходів. І про створення музею, ду був би продемонстрований повнопрофільний розріз фрагменту валу, описана структура, матеріали і конструкції, представлені результати датування, і т.ін. То все треба показувати українцям, які до прикрого мало знаються на історії власного народу, і іноземцям, яким відомо ще менше.
Де має бути такий музей? Очевидно, поблизу Києва, в зоні зручної транспортної доступності. Цілком логічно, у Білогородській громаді.
***
Цікаво, що на початку повномасштабного вторгнення військ РФ в Україну залиши валів теж затримали ворога поблизу Білогородки в березні 2022 року.
Олег Базилевич
Джерело зображення:
https://msmb.org.ua/stily-zhittya/gromadyansyka-pozitsiya/zmiyevi-vali-zvyazok-tisyacholity/
Підпишіться на розсилку
Підпишіться на безкоштовну розсилку новин, щоб завжди бути в курсі подій!